Катедра Автоматизация на непрекъснатите производства
Катедра „Автоматизация на непрекъснатите производства“ ефективно използва педагогическия опит на катедрения колектив за обучение на специалисти, които да придобият знания, навици и умения по изграждането и развитието на техническото, алгоритмичното, програмното и информационно осигуряване на трите нива в управлението на съвременните технологии и производства: автоматизация на технологични процеси; автоматизация на промишлени инсталации, в които се реализират сложни производствени процеси; автоматизация на интегрирани производствени комплекси като технико-икономически системи. Създават се условия за обучение на студентите по проблемите за управление на технико-икономически системи от индустрията, чрез засилващата се фундаментална и интердисциплинарна подготовка, и чрез използване в лабораториите на катедрата. Това позволява да се следят тенденциите в интензивното развитие на научните области и потребности от кадри, създават се условия за подготовка съдържанието на свободно-избираемите дисциплини по новите учебни планове.
Студентите и докторантите на катедра АНП имат достъп до съвременни електронни и дистанционни форми на обучение, допълващи класическите. В процес на разработка във факултет Автоматика е интегрирана система за електронно обучение. Учебните лаборатории са оборудвани със съвременни индустриални технически средства за автоматизация. Изградени са информационни, комуникационни и управляващи структури и системи, аналогични на срещаните в индустрията. Активната развойна и експериментална научно-изследователска дейност на катедрения колектив гарантира неговото професионално израстване, като същевременно води и до постоянно обогатяване на лабораторната база с нови стендове и модели, намиращи приложение в учебния процес.
Особено внимание в катедрата се обръща на подготовката на специалисти с висша квалификация чрез докторантура. Процесът на обучение на докторантите включва теоретична, специализираща и практическата подготовка с цел решаване на актуални проблеми, произтичащи от различни области в индустрията. Обучението преминава през следните етапи: методология на научното изследване, създаване на теоретико-приложен модел за решаване на проблем от конкретната област, експериментална работа и обработка на получени резултати, внедряване на валидиран модел в практиката. Развиването на изследователски и аналитични умения, създаването на научни знания и повишаването на квалификацията на докторантите се извършва чрез възможности за сключване на договори за научни разработки, за научно сътрудничество, за консултантска дейност, съвместно с научните ръководители, в съответната научна област.
Научно-изследователската дейност на преподавателите от катедра АНП включва аналитико-теоретични разработки, развойна и внедрителска дейност, дава експертни и консултативни възможности за иновативни решения, чрез изследвания и практически приложения в области като:
- човешкият фактор в системите за управление;
- енергийна ефективност и прогнозиране на електропотребление;
- съвременни подходи за управление на технологични процеси чрез размита и невронна логика, адаптивно управление, робастни методи;
- биоелектроинженерството и биоинформатика;
- технически средства, индустриална и управляваща техника при автоматизация на технологични процеси и биотехнологични производства;
- комуникационни системи в интегрираните производства;
- системен анализ, информационни системи и стратегическо управление.
Сайт на катедрата: http://anp.tu-sofia.bg/